Müzik Üniversitesi Forumları Ana Site

Müzik bilgi paylaşım platformu

Müzik işi, piyasası, bir müzisyen olarak hayat, grup dinamikleri
Selamlar, Şarkı yazma kursunda da bahsettiğiniz MSG'de telif alma ve sonrasındaki süreçler ile ilgili birkaç sorum var.
-Telif süreçleri nasıl ilerliyor?
-Yıllık 45 lira gibi bir ücret alıyorlar galiba, onun harici bir ücret var mıdır?
-Şahsi olarak sınırsız telif alabiliyor muyuz?
-Yayınlanmış şarkıların teliflerini alabiliyor muyuz?
-Şarkının temel melodisinin mi notasını yazmalıyız yoksa akorlar, arpejler de dahil mi? Nasıl bir notasyon yapmalıyız?
Teşekkürler. \m/
Selamlar

MSG ile ilgili bilgi vereyim.

Yıllık ücreti ilk kayıt olurken ödüyorsunuz, sonraki seneler kazandığınız teliften temin ediyorlar. Sadece bir defa ödedim.

- Sınırsız şarkı kaydetmek mümkün, hatta artık çok kolay, internet portallarından yapılıyor.
- Yayınlanmış şarkıları bildirdikten sonraki dönemde teliflerini alabilirsiniz.
- MSG kaydında nota gerekmiyor. Sadece şarkının ismi, sözlerin ilk satırı ve yayınlandığı mecraların bildirilmesi yeterli. Tabii CDBABY gibi bir ortamdan yayınladıysanız, CDBABY'den teliflerinizi takip edecek kurumun MSG olduğunu da seçmek gerekir.

Üye olurken belli bir dinlenmeye sahip olunması gerekiyordu diye hatırlıyorum
Yayınlanmayan şarkılar derken; ben daha önce yayınlanmamış ama şimdi yayınlanacak olan parçalar diye düşünmüştüm.
Telif hakkı dediğimiz şey, şarkıların satışından / dinlenmesinden doğan hak kazancı. Dolayısıyla yayınlanmamış bir parçanın telif hakkı da olmaz ve bu durumda MSG'nin yapacağı herhangi bir şey de olmaz.

Siz şarkıyı koruma altına almak, sahiplenmek istiyorsanız bunun için Noterden "tasdik" işlemi yapmanız gerekir. Bunun için de parçayı mümkün mertebe detaylı bir şekilde nota ve söze dökmek gerekir. Enstrumental şarkılarda tamamen notasyon, bestelerde vokal melodisinin notasyonu ve sözler olmalı.

Bunun dışında zaman damgası vuran Tasdix gibi online firmalar var, ancak hiç birisi Noterden yapılan "tasdik" kadar geçerli değil

Merhabalar, henüz gitarda yeniyim. Ibanez GRG[…]

Mehmet Bozer

Herkese merhaba. Hayat bir yandan, iş bir yandan, […]

Solo Challenge #1 (Ödüllü)

https://youtu.be/VOnnvwYP60E

Rica ederim kolay gelsin :)

Müzik Üniversitesi, Online Eğitim Platformu